сряда, 5 юли 2017 г.

ВЕЛИКА ПОБЕДА: 23 години от класирането ни на четвъртфинал в САЩ

Днес се навършват 23 години от класирането ни за четвъртфиналите на Световното в САЩ. В осминафинална среща побеждаваме Мексико след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време). Двубоят на "Джайънтс Стейдиъм" в Ню Йорк се играе пред 70 000 души, почти всички мексиканци. Още в седмата минута Христо Стоичков доказва класата си и вкарва четвъртия си гол на първенството за 1:0.

Попадението е изработено от Ивайло Йорданов, който му дава пас от над 60 метра. В 18-ата минута съдията дава спорна дузпа за Мексико за нарушение на Кременлиев срещу Люис Алвес Заге. Гарсия Аспе изравнява. Малко по-късно Емил Костадинов удря греда от пряк свободен удар. След почивката съдията Ал Шариф гони Кременлиев, подминава фаул за дузпа срещу Костадинов.

При 1:1 в редовното време и продълженията победителят ще бъде определен с дузпи. В тях в герой се превръща вратарят Боби Михайлов, който спасява ударите на Бернал и Родригес. За нашите първо пропуска Краси Балъков, а след него вкарват Бончо Генчев, Даниел Боримиров и Данчо Лечков. България печели с 3:1 при дузпите и е на четвъртфинал!

МЕКСИКО – БЪЛГАРИЯ 1:1 (1:3 след дузпи)

1:0 Хр. Стоичков (6), 1:1 Алберто Гарсиа Аспе (18-д)
При дузпите: 0:0 Аспе, 0:0 Балъков, 0:0 Бернал, 0:1 Б. Генчев, 0:1 Родригес, 0:2 Боримиров, 1:2 Суарес, 1:3 Лечков

Мексико: Хорхе Кампос, Клаудио Суарес, Хуан Рамирес Пералес, Игнасио Амбриз, Рамон Рамирес, Марселино Бернал, Алберто Гарсиа Аспе, Луис Гарсиа, Люис Алвес Заге, Бенджамин Галиндо, Хорхе Родригес

България: Борислав Михайлов, Емил Кременлиев, Петър Хубчев, Илиян Киряков, Йордан Лечков, Даниел Боримиров, Ивайло Йорданов, Красимир Балъков, Емил Костадинов (119 – Петър Михтарски), Христо Стоичков, Наско Сираков (104 – Бончо Генчев)

Съдия: Джама Ал-Шариф (Сирия)
Стадион: “Джайънт Стейдиъм” – 71 030 зрители

Жълти картони: Суарес, Гарсиа, Рамирес, Аспе (М), Кременлиев, Сираков, Киряков, Йорданов

Червени картони: Кременлиев (Б-50), Гарсиа (М-58)