неделя, 5 юли 2020 г.

26 години от незабравимия успех с дузпи на световното в САЩ

26 години от една от най-великите български футболни победи! На този ден през 1994 г. националният ни отбор се класира за четвъртфиналите на световното първенство в САЩ, след драматичен успех над Мексико с дузпи.

Големият герой тогава бе вратарят Борислав Михайлов, който отрази два удара на "ацтеките" от бялата точка. В редовното време имаше равенство 1:1 - България поведе в 6' с попадение на Христо Стоичков, но Гарсия Аспе изравни в 18' от дузпа.

За тима на Димитър Пенев наказателните удари в края започнаха с пропуск на Красимир Балъков, но впоследствие Бончо Генчев, Даниел Боримиров и Йордан Лечков отбелязаха.

Тогава лудото американско лято завърши с четвърто място за "лъвовете" - постижение, което едва ли скоро ще бъде подобрено, но винаги ще се връщаме към спомените и записите от него.