понеделник, 15 май 2017 г.

Вторият златен гол на Емил Костадинов

Емил Костадинов е единственият българин, отбелязал гол на финален мач от евротурнирите. Той прави това с екипа на Байерн на днешния ден – 15 май, през 1996 година. Баварците печелят за първи път в историята си Купата на УЕФА, след като бият Бордо като гост с 3:1 в реванша. Първата среща две седмица по-рано завършва отново с победа на германския колос  - 2:0. Така с общо резултат 5:1 Байерн ликува.

Емо е главно действащо лице във втория мач. Най-напред той подава по блестящ начин с пета на Мемет Шол, който бележи първия гол за 0:1 в 53-ата  минута. Малко след това, в 65-ата, Костадинов се разписва с глава след центриране от корнер.

Даниел Дютюел връща едно попадение, но две минути по-късно Юрген Клинсман прави резултата 1:3.

След края на мача баварците и Емил Костадинов вдигат заслужено Купата на УЕФА.

15 май 1996, финал Купа УЕФА, реванш

БОРДО – БАЙЕРН 1:3

0:1 Шол (53), 0:2 Костадинов (65), 1:2 Дютюел (75), 1:3 Клинсман (77)

БОРДО: Юар, Банкарел, Лизаразу (30-Анселен), Хансен, Догон, Лукас (80-Грене), Зидан, Кроси (55-Дютюел), Толо, Р. Вичге, Дюгари

БАЙЕРН: Кан, Бабел, Циге, Щрунц, Хелмер, Фрей, Шол, Сфорца, Клинсман, Костадинов.
„Стад дю Парк Лескюр“: 31 500 зрители
Съдия: Вадим Жук (Беларус)

Пасът на Емо с пета е на 22-ата секунда от видеото, а голът  - 1 минута и 35 секунда