вторник, 20 февруари 2024 г.

Отиде си и легендата Андреас Бреме

Легендарният бивш футболист на Германия Андреас Бреме е починал късно снощи вечерта на 63-годишна възраст в Мюнхен, съобщават местните медии. Бившият ляв защитник е най-популярен с гола си от дузпа на финала на Мондиал 1990 срещу Аржентина (1:0) в 85-ата минута, донесъл третата световна титла за Бундестима.

Според информациите Бреме е починал от спиране на сърдечната дейност (т.нар. сърдечен арест).

През кариерата си той е играл в Саарбрюкен, Кайзерслаутерн, Байерн (Мюнхен), Интер и Сарагоса. Бреме е ставал два пъти шампион на Германия - с баварския гранд през 1987 г., както и с “лаутерите” през 1998 г., когато е съотборник на българина Мариан Христов. Именно за Кайзерслаутерн той има най-много мачове - 319 срещи с 53 попадения. Шампион е и на Италия с Интер, с които печели и Купата на УЕФА през 1991 г.

За Бундестима той има 86 мача и 8 гола. Разписва на полуфинала срещу Франция (2:0) на световното първенство в Мексико през 1986 г., както четири години по-късно и на осминафинала срещу Нидерландия (2:1), както и на полуфинала с Англия (1:1) - където вкарва и в редовното време, и при изпълнението на дузпи. Най-важното му попадение обаче остава това на финала с Аржентина на световното първенство през 1990 г.

Играе и в загубения финал четири години по-рано в Мексико срещу “гаучосите”, както и при загубата от Дания на Евро 1992. Включен е в идеалния отбор за Мондиал 1990, както и за Европейските първенства през 1984 г. и 1992 г.

Бреме влезна и като резерва в легендарния ни мач срещу Германия, когато спечелихме с 2:1 на четвъртфинала в САЩ 94'.

Преди около месец германският и световният футбол загубиха и легендарния Франц Бекенбауер.